Tkaní koberců, tapisérií a různých gobelínů, je staré jako lidstvo samo. Podle archeologických nálezů tu s námi některé techniky, kterými se koberce vyrábějí, jsou už opravdu dlouhou dobu.
– V dávných dobách byly zřejmě tyto výrobky určené spíše k praktickým záležitostem.
– Dnes se ve většině případech jedná o umělecké dílo.
V naší republice existuje několik dílen, ve kterých se specializují na ruční tkaní. Uměleckořemeslným způsobem tu vznikají výtvarná díla, která jsou naprosto jedinečná.
Vytváření nového i obnova starého
Techniky, kterými se tapisérie vytváří, jsou v podstatě tři. Může se jednat o ruční tkaní středověkou technikou útkového rypsu na horizontálních nebo vertikálních stavech. Velice oceňovanou technikou je takzvané melírování, při kterém vznikají opravdové skvosty.
o Jedná se o ruční tkaní barevným útkovým materiálem, který se skládá z více tenkých barevných nití.
o Tím pádem dochází k nenásilným barevným přechodům v různých barevných odstínech.
o Touto technikou vznikají koberce a gobelíny, které vypadají jako obrazy malované pastelovým způsobem.
Další metodou, která se na tato umělecká díla používá, je ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou. Tkaní probíhá na horizontálních i vertikálních stavech podle výtvarných návrhů. Třetí používanou technikou je ruční vázání jednodušších designů na vertikálních ručních stavech bez mechanického přírazu. Díla, jenž vznikají ve speciálních ateliérech, mají uměleckou hodnotu, která časem ještě poroste. Odborníci, kteří pracují v těchto ateliérech, dokáží nejen vytvořit zcela nový kus, ale umějí také dokonale restaurovat poničené nebo chybějící části starých gobelínů. Kromě toho se také zabývají restaurováním a ručním čištěním výšivek, potahů nebo jiných starožitných textilií, které by neodborným zásahem utrpěly nenahraditelnou škodu.