Patero správného chování při dopravní nehodě
a/ Myslete nasvé bezpečí, nezapomeňte si obléci reflexní vestu a označit místo nehody výstražným trojúhelníkem
b/ Snažte se správně posoudit a vyhodnotit vzniklou situaci. Pára z chladiče není kouř z ohně. Pokuste se nezmatkovat a zachovat si klidnou mysl.
c/ Stejně tak postupujte při hodnocení situace ohledně zranění. Voláte-li záchrannou službu, dovolte dispečerce, ať vám po telefonu pomůže s první pomocí. Vždy je příjemnější, jste-li na to dva a často dobrá rada je nad zlato.
d/ Často hrají roli na místě všech nervy, proto se nenechme strhnout hysterií.
e/ Poučte se včas o resuscitacích, nebraňte se kursům první pomoci. Při dopravní nehodě jako když toto najdeš. O zraněné je nutno postarat se co nejdříve a kvalitně.
V žádném mobilním telefonu by neměly chybět telefonní čísla policie 158, telefonní číslo záchranné služby 155 a 112. Měli by být co nejdostupnější, protože nervy dělají své a třesoucí se ruce též. Někteří řidiči dokonce nevědí, kde mají uloženy výstražné pomůcky, nemají v pořádku autolekárničku. Je třeba dbát na to, že pokud si půjčujeme vůz, měli bychom se seznámit s uložením těchto pomůcek, protože každá minuta je pak drahá.
Mnoho řidičů má snahu z místa nehody utéci. Jde zřejmě o psychický zkrat, který může ale být fatální. Spoluúčastníci nehody mohou naši pomoc potřebovat a i my, přesto, že se cítíme zdravě, naše zranění se může projevit až později, kdy budeme mimo možnost zavolat si pomoc. Je proto třeba naučit se zodpovědnosti za své činy. Je špatné způsobit nehodu, horší je však zapříčinit zbytečnou smrt člověka. To by jistě nikdo z nás nechtěl.
Neměli bychom se bránit v průběhu svého života navštívit zdokonalovací řidičské kursy, kde se dozvíme o právních novinkách, zopakujeme si dovednosti z první pomoci a můžeme si vyzkoušet i školu smyků a podobné situace, které nám dovolí, abychom si nacvičili, co v určitých situacích podniknout.