Záda tvoří velkou část našeho těla, a tak je třeba bolest zad ještě více specifikovat. Nejčastěji se dělí podle toho, kterou část páteře postihují. Jedná se tedy o bolesti páteře v oblasti krční, hrudní a bederní, které jsou těmi nejčastějšími. Dále je můžeme podle jejich délky rozdělit na dlouhodobé (chronické) a akutní.
Projevy bolesti zad:
· Déle trvající tupá bolest zádových svalů
· Ostrá bodavá bolest
· Bolest vystřelující do nohou, brnění v nohách
· Bolest, která nám znemožňuje pohyb či vzpřímené stání
Problém se svaly a ploténkami
Bolest zad může být symptomem i vážnějšího zdravotního problému. Pokud Vás kromě této bolesti trápí i jiné akutní problémy, jako jsou horečka, problémy s vyměšováním či otok, vydejte se za svým praktickým lékařem hned. Ten Vás pak následně v případě potřeby odešle k dalším specialistům.
Pokud Vás trápí „jen“ bolest zad, jedná se v mnoha případech o natažené svaly či problémy s ploténkami. Velmi známý je „houser“ neboli ústřel, který vzniká u bederní páteře, nejčastěji při nějakém prudkém pohybu či při zvedání těžkého břemene. Podobným způsobem si můžeme způsobit i bolesti v oblasti krční páteře. Další běžnou příčinou bolesti v oblasti krční páteře je dlouhé sezení v nevhodné poloze či spánek na špatném polštáři. Lidé, kteří tráví většinu dne sezením, ztrácejí přirozené prohnutí páteře a v oblasti ramen a krku se jim hromadí napětí způsobené velkým stresem.
Pravidelně se hýbejte!
Pohyb a cvičení jsou tou nejlepší prevencí bolesti zad! Posilujte své tělo rovnoměrně a přirozeně. Nejvhodnějším druhem pohybu jsou ty nejpřirozenější, tedy chůze a plavání. Pokud se chcete zaměřit na posilování zádového svalstva, měli byste jej zkonzultovat s odborníkem, abyste posilovací cviky prováděli správně! Chraňte svá záda před prochladnutím. Myslete na správné a zdravé sezení. Základem je židle, která toto sezení podpoří, měla by Vám poskytovat oporu v oblasti beder. Pokud pracujete s počítačem, monitor byste měli mít ve výšce očí. V pravidelných intervalech se alespoň krátce protáhněte.